کارشناسی اصالت خودرو

کارشناسی اصالت خودرو چیست و شامل چه مواردی می گردد؟

پیش گفتار:

در این مقاله از کار آزموده سعی شده است اساسی ترین بخش کارشناسی خودرو دست دوم به صورت کامل توصیف گردد و بخش های مختلف آن به صورت مجزا بیان گردد.بخش مهمی از کارشناسی خودرو که توجه زیادی به آن نمی شود اصالت خودرو می باشد که در صورت عدم همخوانی هر یک از بخش های اصالت خودرو منجربه عدم تعویض پلاک ویا توقیف خودرو می گردد.

دراین بخش از سری مقالات کارشناسی خودرو کارآزموده به وصف آن پرداخته ایم که توجه شمارا به مطالعه آن جلب می کنیم.

کارشناسی اصالت خودرو چیست؟

کارشناسی اصالت خودرو به آن قسمت از فرایند کارشناسی خودرو گفته می شود که شامل بررسی رنگ فابریک اتاق،اصالت شماره ی شاسی حک شده بر روی شاسی و پلاک پرچ شده بر روی بدنه خودرو، شماره موتور حک شده بر روی بلوکه سیلندر خودرو،پلاک های انتظامی منصوب بر روی خودرو،بررسی یک تکه بودن اتاق و اسناد و مدارک کامل و مطابق با اطلاعات درج شده کارخانه سازنده در سند کمپانی خودرو می باشد.

۱) تعریف وسیله نقلیه یا خودرو

 

وسیله ی نقلیه ای که برای جابجایی انسان یا کالا که دارای حداقل یک چرخ در محور جلو و یک چرخ در محورعقب باشد همچنین دارای مولد قدرت(موتور) و سیستم انتقال قدرت(گیربکس) باشد را خودرو می نامند.

مشخصات اصلی و اساسی یک وسیله نقلیه شامل شماره موتور،شماره شاسی و اتاق خودرو و رنگ آن می باشد که تغییر و تعویض در وضعیت هر کدام از این موارد موجب تغییر مشخصات اصلی و هویت آن می گردد که طبق ماده ۳۰قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی رانندگی این کار ممنوع است.

 

۲) مدارک جهت احراز هویت خودرو

 

مدارک جهت احراز هویت خودرو

 

مشخصات اصلی یک خودرو شامل سیستم و تیپ خودرو، نوع سوخت و تعداد سیلندر، ظرفیت حمل سرنشین،شماره موتور،شماره شاسی و شماره انتظامی است.هر خودرو دارای سند مالکیت(برگه سبز)،سند کمپانی سازنده و کارت شناسایی وسیله نقلیه می باشد. مشخصات اصلی ثبت شده دراین اسناد و مدارک هویت اصلی خودرو می باشد که باید با شماره های حک شده بر روی شاسی ، موتورو پلاک های نصب شده و فابریک بودن آنها همخوانی داشته باشند.

جاعلین و سارقین پس از ربودن خودرو سعی می کنند مشخصات اصلی خودرو را تغییر دهندتا شناسایی نگردند و یا خودرو را به شخص دیگری به فروش رسانند. در هنگام خرید خودرو دست دوم حدالمقدور کارت شناسایی مالک خودرو را با سایر مدارک هویتی خودرو مطابقت دهید و برای کارشناسی دقیق اصالت خودرو به صورت تخصصی در بخش درخواست کارشناس وبسایت کارآزموده اقدام به کارشناسی خودرو نمایید.

 

۳) اصالت شماره شاسی خودرو

 

شماره شاسی حک شده بر روی شاسی و بدنه خودرو شماره ایست مختص همان خودرو که اطلاعات هویتی کد شده از قبیل کشور سازنده،کارخانه سازنده،سال ساخت،سری ساخت،نوع خودرو و اتاق آن رابه ما می دهد.از آنجا که این شماره در شرکت سازنده توسط ماشین های کامپیوتری خودکار بر روی خودرو حک می گردد دارای چیدمان و نحوه ی نوشتار خاصی می باشد که دست انسان قادر ایجاد چنین نظمی نیست.همچنین سایزحروف،اعداد و فاصله ی آنها از یکدیگر استاندارد خودش را دارد.در بخش کارشناسی اصالت خودرو این موارد و یکپارچه بودن محل حک شماره شاسی با بدنه ی خورو بطور کامل بررسی می گردد.

 

 

 

 

۴) اصالت شماره موتور خودرو

 

موتور یک خودرو قلب تپنده ی آن خودرو است.همانطور که پیش تر متذکر شدیم تغییر در اجزای اصلی یک وسیله ی نقلیه تخلف است و نیازمند سیر مراحل قانونی و اخذ مجوز است.یک موتور درونسوز شامل تعداد خاصی سیلندر است و از نوع خاصی سوخت استفاده می کند که این موارد در سند مالکیت و کارت شناسایی وسیله ی نقلیه ذکر می گردد.برخی جاعلین به دلایل منفعت طلبانه و سودجویانه اقدام به جمع آوری خودروهای تصادفی،اوراقی و یا مسروقه می کنند و موتور اوراقی یک خودرو را برروی خودروی دیگری سوار می کنند و اقدام به فروش آن می کنند.

خریدارانی که اطلاعات فنی ضعیفی دارند در صورت خرید این گونه خودروها بدون استفاده از کارشناسی خودرو دست دوم پیش از خرید ضرر هنگفتی را متحمل می گردند.پیش نهاد می گردد در صورت خرید خودرویی که از اصالت آن اطمینان ندارید ابتدا به همراه فروشنده به مراکز تعویض پلاک رجوع کنید و پس از تایید کارشناسان و همزمان با تنظیم سند خودرو وجه مورد معامله را بپردازید.

 

 

۵) کارشناسی رنگ خودرو

 

تغییر رنگ خودرو به دلخواه و بدون اخذ مجوز امری غیرقانونی ست که می تواند جریمه ی نقدی و یا توقیف خودرو را در پی داشته باشد.جهت تغییر رنگ خودرو به دلایلی همچون آفتای سوختگی ،فرسودگی خودرو،عدم دلچسب بودن و یا تغییر کاربری خودروهای مزایده ای از ناوگان عمومی به کاربری شخصی مالک خودرو باید با مدارک کامل خودرو و خودش به مراکز راهور و تعویض پلاک رجوع کند و اقدام به اخذ مجوز نماید.

در بخشی از روال کارشناسی بدنه خودرو که کارشناسی رنگ نامیده میشود نوع رنگ،نوع یکنواختی پاشش رنگ،رنگ مجدد و یا بتونه شدن بدنه ی خودرو با استفاده از تجارب کارشناسی،رویت چشمی در محیطی با نور کافی و استفاده از دستگاه های ضخامت سنج میکرونی حساس انجام میگردد .با درخواست کارشناسی در سامانه کارآزموده می توانید از خدمات منحصر به فرد کارشناسی استفاده کنید.

 

 

۶) اصالت پلاک های انتظامی منصوب

 

متخلفین و جاعلین به منظور پنهان و ناشناس ماندن وسیله ی نقلیه از دید دوربین ها و پلیس اقدام به جعل پلاک ها،مخدوش کردن و یا ادغام دو پلاک در یک پلاک می کنند.در کارشناسی های به عمل در آمده مواردی ثبت شده اند که فروشنده کلاهبردار اقدام به جابجایی پلاک ها نموده است و در دفترخانه خودروی مشابه دیگری را بنام خریدار انتقال داده است.برخی افراد دیگر از روی بی اطلاعی پس از مخدوش و یا مفقود شدن پلاک های خودرویشان به دلایلی همچون آتش سوزی ویا تصادف اقدام به تعمیر ویا ساخت پلاک جدید می نمایند که این می تواند موجب توقیف خودرو و دردسرهای بعدی باشد.در فرآیند کارشناسی اصالت خودرو اصالت پلاک های انتظامی خودرو با مدارک شخصی فروشنده و مدارک خودرو مطابقت داده می شود.

 

 

۷) کارشناسی اصالت اتاق(یک تکه بودن اتاق)

 

در بازار خرید وفروش خودروهای دست دوم فروش خودروهایی با اتاق دو تکه،دارای سابقه ی واژگونی(خودروی چپی) و دارای سابقه ی تصادف سنگین رواج پیدا کرده است.خودروهایی که در  ظاهر خود علایمی از دو تکه بودن و یا چپی بودن ندارند و این روزها به تجارتی پرسود مبدل شده اند.تجارتی که در یکطرف آن دلال های سودجو قرار دارند و در طرف دیگر آن خریدارن از همه جا بی اطلاع!!!

دلالان خودروهای تصادفی زهوار دررفته ای را که مالکان آنها از تعمیر آنها شانه  خالی می کنند را با مبلغ چندرغازی خریداری می کنند وبا چند روز صافکاری،جوش و رنگ در مراکز جمع آوری چنین خودروهایی،خودرو را به ظاهری نو وآراسته تبدیل می کنند.ظاهری که شاید نظر هر خریدار بی اطلاعی را به خود جلب کند.در اینجاست که نیاز به یک کارشناس کارکشته و حرفه ای مبری می گردد.کارشناسان کارآزموده با داشتن تجارب فنی و ابزارهای تخصصی هرگونه نیازی در زمینه کارسناسی خودروی دست دوم را مرتفع کرده اند.

 

۸) ارائه ی برگه گزارش نهایی

 

پس از انجام پروسه ی کارشناسی خلاصه ی وضعیت فعلی خودرو بصورت شفاهی برای متقاضی بیان میگردد و سپس برگه ی گزارشی که بالغ بر صد آیتم مورد کارشناسی شده،نظریه نهایی کارشناسی و ارزش گذاری خودرو را شامل می گردد به صورت مکتوب ارائه می گردد.

 

 

امتیاز دهی : 5
, , , , , , , ,

پست های مرتبط

2 دیدگاه. کامنت گذاشتن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست